Choć bramy garażowe z napędem nie są jedynymi dostępnymi w sprzedaży, trudno zakwestionować ich popularność. To właśnie zdalne sterowanie sprawia, że korzystanie z nich jest łatwiejsze. Obecność napędu sprawia też, że dostęp do bramy staje się trudniejszy, gdy otworzyć chce ją osoba, która nie jest do tego uprawniona.
Specyfika napędów do bram garażowych
Napędy do bram garażowych potrafią w dość istotny sposób różnić się między sobą. Ich głównym elementem niezmiennie pozostaje jednak siłownik i to właśnie on odpowiada za wprawienie bramy w ruch. Przeważnie napęd jest mocowany do skrzydła. Odpowiada – w zależności od modelu – zarówno za ciągnięcie, jak i za popychanie bramy. To, że siłownik działa bez zarzutu, jest zasługą modułu sterującego znanego też jako centralka. Oba elementy są zwykle zresztą połączone. Panel modułu przeważnie posiada przycisk odpowiadający za jego uruchamianie oraz dezaktywację. Możemy jednak spotkać się również z klawiaturą, dzięki której można programować jego kolejne funkcje. Oczywiście, w bardziej nowoczesnych napędach moduł sterujący może być oddzielony od sterownika. W takim przypadku montuje się go przeważnie w bezpośredniej bliskości gniazda elektrycznego, zwykle w jednej z bocznych ścian garażu. Obecnie moduły są wyposażone także w nadajniki radiowe. To właśnie one sprawiają, że sterowanie bramą jest możliwe z wykorzystaniem pilota.
Jak dobrać napęd do konkretnej bramy garażowej?
Chcąc zainwestować w napędy do bram garażowych, w pierwszej kolejności należy zadać sobie pytanie o to, jaki jest rozmiar oraz waga ich skrzydła. Skutecznymi są przecież przede wszystkim te napędy, które radzą sobie z ciężarem bramy, trudno więc liczyć na udany zakup, jeśli nie będzie on poprzedzony rzeczywiście starannymi wyliczeniami. Nie należy też zapominać, że pod sufitem powinno być na tyle dużo miejsca, aby sama instalacja mechanizmu nie okazała się niemożliwa do przeprowadzenia. O ile nie mamy do czynienia z bramą uchylną (w tym wypadku sprawdzi się standardowy napęd), możemy rozważyć nie tylko napęd z ramionami ciągnącymi, ale i rozwiązanie do niedawna wykorzystywane w przypadku bram wjazdowych. Kryterium wyboru może być także poziom zużycia energii. Ma on szczególnie duże znaczenie wtedy, gdy wiadomo jest, że brama nie będzie używana zbyt często.
Więcej informacji znajdziesz na stronie napędy do bram garażowych.