Rządowy program Mój Prąd od dnia jego wprowadzenia cieszy się niesłabnącą popularnością. Poniżej przygotowaliśmy listę najczęściej zadawanych pytań, dotyczących tego programu.
Ile może wynieść dotacja?
Zgodnie z założeniami programu, może on zwrócić nawet 50% całej inwestycji tworzenia fotowoltaiki. To oznacza spory zwrot środków dla wszystkich osób zainteresowanych tego typu pomocą. Jednak wprowadzona została limitacja na kwotę, którą można uzyskać, a jest to 5 tysięcy złotych.
Jednak nie należy z góry zakładać, że z rządowego programu Mój Prąd zostanie nam przyznana właśnie taka kwota: jeżeli bowiem całkowita wysokość inwestycji jest niższa niż 10 tysięcy, my również dostaniemy odpowiednio niższy zwrot.
Jednocześnie, należy pamiętać, że niemożliwe jest uzyskanie środków z innego źródła niż rządowy program Mój Prąd. Jakiekolwiek inne formy dotacji czy nieoprocentowane kredyty oznaczają, że nie mamy już prawa ubiegać się o zwrot z tego programu.
Kto może być beneficjentem?
Każda osoba fizyczna posiadająca lokal mieszkalny, który planuje (lub już to robi) zasilać energią elektryczną pozyskaną z fotowoltaiki. Osoba taka musi posiadać umowę ramową z zakładem energetycznym, w tamach której energia elektryczna z systemu jest odprowadzana do zakładu.
Ten sam podmiot może wystąpić jednocześnie z większą ilością wniosków, jeśli posiada więcej niż jeden budynek mieszkalny, który może być zasilany energią ze słońca. Instalacja nie może jednak przekraczać 10 kW zainstalowanej mocy, ani mieć mocy niższej niż 2 kW.
Pewną nowością w programie jest możliwość złożenia wniosku przez pełnomocnika. Wystarczy dać mu wypełnione pełnomocnictwo wraz z kompletem dokumentów, aby mógł nas reprezentować przed odpowiednim organem.
Jak złożyć wniosek?
Można to zrobić online lub osobiście, bądź też za pośrednictwem pełnomocnika. Każdorazowo, należy dostarczyć komplet niezbędnych dokumentów (między innymi potwierdzających opłacenie instalacji), które zostaną poddane analizie przed podmioty do tego uprawnione.
Jeśli natomiast instalacja została opłacona w całości przez bank – również można dostarczyć dokumenty potwierdzające zapłatę środkami z kredytu. Jednak pożyczka może być udzielona wyłącznie na zasadach komercyjnych.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.