Dom energooszczędny to dom, który uznaje się za wyjątkowo tani w eksploatacji. Przy wyborze projektu budynku, trzeba zwrócić uwagę na to, jak kosztowne będzie jego ogrzewanie i utrzymanie. Po czym poznać, że dany budynek jest energooszczędny?
Co wpływa na wysokość strat ciepła w domu?
Straty ciepła mogą być spowodowane przez wiele czynników. Mowa tutaj między innymi o wielkości budynku, jego kształcie i wysokości, liczby i wielkości okien, powierzchni przeszkleń, w układzie pomieszczeń, usytuowaniu okien względem stron świata, wykorzystanych do wykonania izolacji materiałów, rozwiązaniach architektonicznych, jakości wykonania ocieplenia oraz odpowiedniej wentylacji.
Czym powinny wyróżniać się projekty domów energooszczędnych?
Zgodnie twierdzą, że im mniejsze dany budynek, w tym mniejsze straty ciepła. Osoby, które nie chcą ponosić zbyt dużych kosztów związanych z eksploatacją domu, mogą zdecydować się na niewielki budynek. trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie tylko wielkość w domu wpływa na stratę ciepła, ale także jego kształt. Projekty domów energooszczędnych zazwyczaj przedstawiają budynki o zwartej, prostej bryle, pozbawionej lukarny, wykuszy i balkonów.
Jeśli chodzi o kształt domu energooszczędnego, to zazwyczaj budowy stawia się na planie prostokąta bądź też kwadratu. Im mniej narożników i załamań, tym lepiej.
Jakie okna wybrać do domu energooszczędnego?
Pomimo tego że w dzisiejszych czasach bardzo modne są duże okna, to jednak w domach Henryka oszczędnych do tego trendu należy podejść z dużą ostrożnością. Duże okna równoznaczne są z dużymi stratami ciepła. Można jednak je zminimalizować, umieszczając przeszklenia od strony południowej – straty ciepła w ten sposób można zrekompensować wpadającymi do wnętrza promieniami słonecznymi. W najlepszym rozwiązaniem są dość szerokie okna, który nie sięgają jednak do ziemi. W domach energooszczędnych bardzo ważne jest, b na ścianach umiejscowionych od strony północy ilość okien zminimalizować do niezbędnego minimum.