Architektura – budynki modułowe

W ostatnich latach ciekawość wzbudza koncepcja budowania modułowego. Jest związana z ideą budownictwa pasywnego, energooszczędnego, mobilnego i funkcjonalnego. Projekty domów pasywnych cieszą się coraz większym zainteresowaniem architektów i inwestorów. Powstają szybko, oparte są na nowoczesnych technologiach, sprzyjających środowisku naturalnemu. W Polsce pierwszy budynek pasywny z niezbędnymi certyfikatami powstał w 2006 roku, w Smolcu pod Wrocławiem.

Jak przebiega budowa domów pasywnych?

Dom pasywny projekt wyróżniają bardzo dobre parametry izolacyjne przegród zewnętrznych oraz stosowanie szeregu rozwiązań mających na celu zminimalizowanie zużycia energii, pozyskiwanej z odnawialnych źródeł. Do zbilansowania zapotrzebowania na ciepło wykorzystywane są często: promieniowanie słoneczne, odzysk ciepła z wentylacji, tak zwana reperkusja. Budowa domów pasywnych to krok w przyszłość. Projekty domów pasywnych mobilnych powstają w oparciu o technologię ramową, zgodnie z wcześniej zatwierdzonym projektem. Oddzielne elementy konstrukcji dostarczane są na miejsce montażu. Taka konstrukcja nie potrzebuje znaczącego fundamentu, sprawdza się dobrze w przypadku niewielkich domów mieszkalnych, domków rekreacyjnych, budynków dla biur i przedszkoli.Dom pasywny projekt – to być może najważniejszy i najdłuższy etap pracy, wymaga skupienia się na szczegółach, wzięcia pod uwagę funkcjonalnego wykorzystania każdego skrawka przestrzeni.

Modułowe przedszkola – przyjazne środowisku

Takie przedszkola powstają na całym świecie, są budowane najczęściej w oparciu o gotowe projekty, czas ich powstawania jest rekordowo krótki. Moduły dostarczane są na miejsce, gdzie ich montaż trwa kilka godzin. Ściany budynku mają nowoczesną izolację, a jej grubość jest określana w zależności od klimatu. Oddzielne moduły są przystosowane do potrzeb sanitarnych i technologicznych.Ich powstawaniu towarzyszą rozwiązania systemowe mające na celu funkcjonalne wykorzystanie wszystkich pomieszczeń i oszczędność energii elektrycznej. Niektóre firmy budowlane proponują pełne wyposażenie – łącznie z meblami. Pomysł na modułowe przedszkole może zainteresować tych z Państwa, którzy chcieliby szybko uporać się z trudnościami lokalowymi i myślą o otwarciu takiej placówki.

Post Author: admin