Obecnie coraz częściej sięga się po konstrukcję żelbetowe. Mają one szerokie zastosowanie. Idealnie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie występują naprężenia rozciągające. Żelbet cechuje się większą wytrzymałością niż zwykły beton. Wynika to z zastosowania zbrojenia.
Co warto wiedzieć o żelbecie?
W przypadku żelbetu można mówić o połączeniu betonu i stali. W ten sposób otrzymuje się materiał, który wyróżnia świetna przyczepność. Zbrojony beton ma szerokie zastosowanie. Można liczyć w jego przypadku na wysoką ochronę antykorozyjną.
Jest niepodatny na działanie ognia. Ma bardzo dobry współczynnik rozszerzalności termicznej. Żelbet może powstać bezpośrednio na budowie lub w wytwórni prefabrykatów.
Jakie zalety mają konstrukcje wykonane z żelbetu?
Konstrukcje żelbetowe mają wiele zalet, dlatego cieszą się sporą popularnością. Można liczyć na monolityczność i sztywność. Żelbet jest ognioodporny, wyróżnia go także dobra odporność dynamiczna. Można mówić o niskich kosztach utrzymania. Ogromną zaletą konstrukcji żelbetowych jest ich niezwykła trwałość.
Są w stanie wytrzymać nawet kilkaset lat. Z żelbetu można formować różne elementy i konstrukcje. Firma zajmująca się konstrukcjami żelbetowymi oferuje produkty wysokiej jakości, odporne na zniszczenie, co przekłada się na bezpieczeństwo użytkowania.
Konstrukcje żelbetowe mają też pewne wady
Jak już wiadomo, konstrukcje żelbetowe mają wiele zalet. Oczywiście nie oznacza to, że są pozbawione wad. Trzeba liczyć się z pewnymi minusami. Zalicza się do nich między innymi sporą wagę. Konstrukcję żelbetowe mogą stanowić duże obciążenie, co trzeba uwzględnić podczas wznoszenia obiektów. Kolejną wadą będzie nadmierna chłonność.
Mogą wystąpić również rozmaite problemy z betonowaniem w przypadku niskich temperatur. Do minusów zalicza się również czasochłonność. Mogą pojawić się trudności z zaadaptowaniem konstrukcji żelbetowych, ich wzmacnianiem i wyburzaniem. Wadą będą także – wysokie przewodnictwo cieplne i akustyczne, podatność na agresywne czynniki środowiskowe.