Jak wybrać drzwi tarasowe

Budując dom zakładamy, że przez najbliższe lata nie będziemy go remontować ani dokonywać w nim większych zmian. To właśnie z tego powodu każde rozwiązanie powinno być starannie przemyślane. Pod uwagę warto wziąć nie tylko cenę, ale przede wszystkim użyteczność. Jest szczególnie ważne przy wyborze drzwi i okien, z których korzystamy codziennie.

Jak wybrać drzwi tarasowe?

Taras pełni funkcję przestrzeni przejściowej między wnętrzem domu a otaczającym go ogrodem, z tego względu projektanci poświęcają mu sporo uwagi. Ma w łagodny sposób wprowadzać domowników w otaczającą ich przyrodę o każdej porze roku. Z tego względu między salonem lub sypialnią projektują coraz większe przestrzenie przeszklone, nawet całe ściany. Podziwianie kolorowych kwiatów i krzewów z samego rana nastraja optymistycznie na cały dzień.Wybierając drzwi tarasowe trzeba pamiętać, że są to drzwi zewnętrzne, które muszą zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo. Przede wszystkim należy wybrać szyby ze szkła hartowanego odpornego na uszkodzenia mechaniczne oraz systemy odporne na wyważenia.

Otwierane czy drzwi przesuwne zewnętrzne?

Drzwi otwierane zewnętrzne są powszechnie znane, mogą być jedno lub dwudrzwiowe. Otwierane są za pomocą klamki do wewnątrz pomieszczenia lub na zewnątrz tarasu. Ich zaletą jest niska cena, która uzależniona jest od materiału wykonania ram. Najdroższe będą drzwi aluminiowe, najtańsze plastikowe.

Zdecydowanym minusem drzwi otwieranych jest ilość miejsca, którą trzeba zarezerwować na otwarte skrzydła. W pomieszczeniu na stronie otwierania nie można ustawić mebli a na tarasie donic z kwiatami.

Pod tym względem znacznie korzystniej wypadają drzwi przesuwne zewnętrzne. Przede wszystkim umożliwiają tworzenie dużych przestrzeni przeszklonych, nawet do 12 szerokości. Poszczególne skrzydła mogą mieć szerokość od 1,6 m do 3,0 m. Przy otwieraniu zachodzą jedne na drugie lub chowają się na ścianie. Takie rozwiązanie jest nie tylko modne, ale bardzo praktyczne. Nie ma potrzeby pozostawiania pustej powierzchni, a wybranie szyb samoczyszczących się zapewnia ich idealny wygląd bez konieczności mycia. Dodatkową zaletą drzwi przesuwnych zewnętrznych jest łatwe ich otwieranie, wystarczy popchnąć palcem skrzydło i można wyjść na taras.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm

Post Author: admin