Jaki domek narzędziowy wybrać do ogrodu?

Domki narzędziowe mogą służyć do przechowywania narzędzi i urządzeń ogrodowych, mebli zewnętrznych, rowerów oraz wielu innych przedmiotów. Dzięki nim każda rzecz ma swoje miejsce i w razie potrzeby nie trzeba zastanawiać się, gdzie rzuciło się sekator czy w jakim kącie podwórka wylądowały tym razem grabie.

Wielkość domku narzędziowego

Ten parametr w głównej mierze zależy od powierzchni ogrodu, ale także od tego, ile przedmiotów zamierza się w takim domku przechowywać. Najlepiej jeśli konstrukcja ma przynajmniej 6 metrów kwadratowych. W przypadku, gdy ktoś posiada duży ogród i potrzebuje sporej wielkości składziku, czasem bardziej funkcjonalne może okazać się postawienie budynku gospodarczego.

Takie konstrukcje zazwyczaj powstają na planie prostokąta lub kwadratu i posiadają spadowe dachy – zapobiega to zaleganiu wody. Domek może być wyposażony w okna, co zapewnia rozświetlenie przestrzeni wewnątrz. Niektóre modele posiadają również drewutnie, co jest bardzo praktycznym rozwiązaniem.

Cechy idealnego domku na narzędzia

Idealny domek narzędziowy to przede wszystkim przestrzeń funkcjonalna i dobrze zaplanowana. Konstrukcja powinna być wytrzymała i stabilna oraz odpowiednio dopasowana do stylistyki otoczenia – ogrodu oraz elementów architektury. Do wyboru są trzy rodzaje materiałów, z których wykonywane są domki – drewno, tworzywo sztuczne i metal.

Drewniane składziki pięknie się komponują z ogrodem i są przyjazne dla środowiska, ale wymagają systematycznej konserwacji. Domki narzędziowe z tworzywa sztucznego nie wymagają żadnych zabiegów konserwacyjnych prócz ewentualnego czyszczenia. Metalowe natomiast powinny być odpowiednio zabezpieczone przed korozją.

Wyposażenie domków na narzędzia

Jeśli w domku narzędziowym mają znajdować się kosiarka lub taczka to najlepiej, gdy podłoże jest na równi z gruntem. Na podłodze warto zastosować materiały, które w łatwy sposób się czyści.

Wnętrze składziku powinno być dobrze rozplanowane. Najlepiej jest zamontować w nim półki na różnych wysokościach. Z pewnością przyda się również szafka na środki ochrony roślin i inne przedmioty.

Warto umieścić w nim pojemniki, w których przechowywane będą drobne rzeczy, takie jak na przykład śrubki czy gwoździe. Na ścianach można także zamocować haki.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Megiw.

Post Author: admin