Koce z klasą

Domowe zacisze wielu z nas kojarzy z ciepłym kocem i wygodnym odpoczynkiem. Właśnie koc, dobrze wykonany i o miękkiej strukturze, może znacznie podnieść jakość wypoczynku. Przeciwieństwem tego jest sytuacja gdy koc wykonano z materiałów sztucznych, zmienia on wtedy strukturę i nawet po pierwszym czyszczeniu czy praniu może wyglądać źle i być szorstki w dotyku.W tym artykule poruszony zostanie więc ważny temat, jakim są koce i pledy.

Pledy i koce wełniane

Najpopularniejszą kategorią dobrej jakości koców są te wytworzone z wełny. Dopuszcza się w tym przypadku niewielkie domieszki innych materiałów dla zwiększenia trwałości i elastyczności koca. Koce wełniane są bardzo ciepłe, mogą być niekiedy szorstkie, jeśli nie mają dodatków w postaci innych tworzyw. Kwestię gładkości i miękkości można rozwiązać poprzez dodanie do wełny 10% czystego kaszmiru. Taka ilość zapewnia wyjątkową miękkość przy zachowaniu trwałości, jaką daje wełna.

Spośród pledów wyróżniamy pledy twarde oraz pledy miękkie określane jako koce typu Maroko. Pledy twarde są grubsze, najczęściej posiadają niewielką ilość domieszki i w miarę stonowaną kolorystykę. Tego typu pledy bywają wykorzystywane jako narzuty. Pledy typu Maroko to przeciwieństwo poprzednio omówionych.Są to pledy lekkie o nowoczesnych wzorach i kolorach. Są przy tym bardzo przyjemne w dotyku, co zapewnia struktura szycia prostopadłego porównywana niekiedy do wafla.

Jakich koców nie kupować?

Wielu użytkowników forów internetowych zadaje pytanie, jakie koce i pledy powinny być omijane szerokim łukiem. Odpowiedź jest prosta – należy patrzeć na skład materiałowy nabywanych produktów i wykluczać towar o zbyt dużej zawartości ”plastików”. Jeśli zaś skład nie jest podany znaczy to, że prawdopodobnie producent zastosował same najgorsze materiały. Unikać należy właśnie koców o zawartości tworzyw sztucznych przekraczającej połowę zawartości. Koce wykonane z 90% poliestru czy elastanu z pewnością nie są ani wygodne, ani zdrowe, a cena nie rożni się aż tak wiele od materiałów lepszych.

Dodatkowym sposobem na ocenę dobrej jakości koców i pledów jest posiadanie przez nie certyfikatu Oeko – Tex Standard 100. Certyfikat ten honoruje najlepsze i najlepiej wykonane produkty. Kupując koce oznaczone takim symbolem możemy być więc pewni, że kupujemy towar dobry i sprawdzony.

Post Author: admin