Na jaką wiertarkę do metalu warto się zdecydować?

Należy mieć świadomość, że na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli wiertarek, które posiadają różną wielkość, budowę i parametry. Czym dokładnie cechują się poszczególne rodzaje omawianego urządzenia?

Wiertarka słupowa

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że wiertarka słupowa pozwala nie tylko na wiercenie otworów w detalu umieszczonym na stole, ale również w detalu znajdującym się na podstawie wiertarki. Dzięki temu możliwe jest obrabianie detali wysokich nawet na 730 mm.

Należy mieć świadomość, że tego rodzaju wiertarka może być wykonana ze stołem stałym lub krzyżowym (użytkownik może w ten sposób także frezować obrabiany detal).

Wiertarki kolumnowe

Warto wiedzieć, że zmiana prędkości w wiertarkach kolumnowych będzie następowała przez zmiany przełożenia na kołach zębatych. Ponadto długość przesuwów i zwiększona powierzchnia stołu roboczego umożliwiają pracownikom na obróbkę zdecydowanie większych detali.

Nie można zapomnieć, że możliwość pochylania wrzeciennika lewo-prawo powoduje, że użytkownicy mogą zarówno wiercić, jak i frezować pod odpowiednim kątem.

Wiertarka stołowa

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że wiertarka czynnościowa jest urządzeniem, które może pracować nie tylko, jako wiertarka, ale również frezarka. Należy również zaznaczyć, że prędkość obrotowa jest regulowana mechanicznie. Dzięki temu pracownik może wykonywać bardzo szeroki zakres otworów podczas wiercenia, gwintowania czy frezowania. Użytkownik może także regulować prędkość obrotową falownikiem. Uzyska w ten prosty sposób możliwość precyzyjnego ustawienia wartości żądanych obrotów na określonym przełożeniu pasków.

Godny uwagi jest fakt, że omawiana wiertarka stołowa doskonale zda egzamin w gwintowaniu otworów. Warto wiedzieć, że produkty znajdujące się w ofercie asortymentowej renomowanych producentów mogą być także umieszczone na istniejącym ciągu produkcyjnym. Nie jest rekomendowane przed podjęciem ostatecznej decyzji sugerowanie się tylko ceną. Znacznie lepszym parametrem jest stosunek jakości do ceny. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że znane firmy doskonale znają zarówno potrzeby większych, jak i mniejszych przedsiębiorstw. Dzięki temu nawet najbardziej wymagający klient znajdzie rozwiązanie spełniające jego oczekiwania.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy TOP Poręba.

Post Author: admin