Narzędzia pomagające w przygotowywaniu pierogów

Lepienie pierogów nie należy do najprzyjemniejszych czynności. Każdy lubi te pierogi zjadać, ale nikomu nie chce się ich robić, bo nieraz trzeba poświęcić na to nawet i kilka długich godzin. Niektóre specjalne akcesoria tę żmudną pracę mogą jednak ułatwić. O nich piszemy poniżej!

Formy do pierogów

Większość polskich gospodyń uzna je za akcesoria zbędne, jednakże osoby młode, które zwykle nie chcą poświęcać aż tak dużo czasu na gotowanie, raczej docenią ich funkcjonalność. Formy pomagają w samym lepieniu pierogów. Umieszcza się w nich ciasto wraz z farszem, a następnie zamyka się pokrywkę i dociska się maszynkę, by już po chwili wyciągnąć pięknie ukształtowanego, wprost idealnego pieroga.

Bardzo fajne w formach do pierogów jest to, że pozwalają one uzyskiwać takie kształty, jakich ręcznie nie dałoby się stworzyć. Tworzą piękne falbanki i różne inne wykończenia. Nie muszą być przy tym okrągłe. Mogą przyjąć chociażby kształt serca.

Lejki do wykrawania

Lejki są jednymi z popularniejszych sprzętów ułatwiających lepienie pierogów. Wyglądają jak marnej jakości plastikowe i raczej bezużyteczne akcesoria kuchenne, a tu jednak w praktyce sprawdzają się doskonale, co tylko potwierdza, że nigdy nie należy oceniać książki po okładce.

Lejki pełnią rolę wykrojników. Z obu stron są zakończone okrągłym otworem, z tym że jeden z nich jest zdecydowanie mniejszy, a drugi wyraźnie większy. Dwuwymiarowa budowa sprawia, że lejki mogą być używane i do wykrawania pierogów, i do wykrawania uszek. Niby takie proste, a jednak niezwykle użyteczne!

Pierożnice

Na rynek urządzeń i akcesoriów kuchennych trafiły również specjalistyczne pierożnice, które można powiedzieć, że zastępują zarówno lejki, jak i formy do pierogów. Służą bowiem i do wykrawania ciasta, i do późniejszego zlepiania go z farszem. Pierożnice są sprzętami zdecydowanie wielofunkcyjnym. Na pierwszy rzut oka wyglądają trochę dziwnie, ale ich obsługa jest banalnie prosta, więc każdy bez trudu sobie z nią poradzi.

Aby jednak pierożnica mogła spełniać swoje funkcje przez dłuższy czas, warto kupić tę, która będzie wykonana z porządnego i trwałego materiału. Nie z plastiku, a bardziej z metalu lub przynajmniej aluminium. Lepsze sprzęty są oczywiście trochę droższe, ale też zdecydowanie bardziej warte zakupu.

Formy do pierogów dostępne są w ofercie Gastrosilesia.pl.

Post Author: admin