Projektanci tworzący plany budynków mieszkalnych dużo uwagi poświęcają doborowi okien. Są one integralną częścią budynku, ale ich indywidualny charakter może wpłynąć na całość kompozycji. Z punktu widzenia funkcjonalności domu liczy się ilość światła, która przenika przez szyby oraz walory termoizolacyjne. Wysokie standardy tych ostatnich zapewniają okna pasywne.
Co to znaczy pasywny?
Określenie pasywny znaczy tyle samo, co bierny. W przypadku okien, drzwi, ścian czy całych budynków pasywność jest określeniem standardu budowlanego, w którym zastosowane rozwiązania pozwalają budynkowi biernie czerpać energię słoneczną bez konieczności montowania aktywnych urządzeń grzewczych. Domy i okna pasywne nie są nowymi rozwiązaniami, a wyłącznie mają poprawione parametry. Mówiąc prosto: dom pasywny czy okno tego rodzaju ma dokładnie te same elementy składowe, co domy i okna tradycyjne. Różni je zastosowanie rozwiązań minimalizujących straty ciepła.
Domy pasywne czerpią energię z otoczenia – ciepła promieni słonecznych, powietrza ogrzanego przez ludzi czy urządzenia pracujące w domu.
Jak zbudowane są okna pasywne?
Materiały na pasywne okna są znane i stosowane od lat: drewno, metal, PCV oraz łączenia tych surowców. Najczęściej spotyka się okna z PCV – czynnikiem decydującym o popularności jest ich najniższa cena.
Okna pasywne mają zwiększoną głębokość – to co popularnie określamy mianem grubości. Przyjmuje się, że głębokość zapewniająca pasywność powinna mieć co najmniej 88 mm. Najczęściej okna nie przekraczają głębokości 120 mm.
Odmienna jest konstrukcja profilu. Przede wszystkim stosuje się w pasywnych oknach wysoką klasę, czyli zwiększoną grubość ścian profilu. Okna pasywne muszą mieć klasę najwyższą, czyli A. odmienność konstrukcji profilu to także zwiększenie ilości komór oraz zastosowanie dodatkowych wzmocnień stalowych.
Szyby w oknach pasywnych zespolone z trzech- czterech tafli. Między taflami znajdują się ramki dystansowe z kompozytów (tradycyjnie wykonuje się je z aluminium), powłokę szyb pokrywa się powłoka niskoemisyjną przeciwdziałającą stratom ciepła a między szybami umieszcza się gaz szlachetny (argon). Gaz znacznie lepiej trzyma ciepło, niż powietrze.
Grubość części szklanej w oknie pasywnym może mieć nawet 60 mm.
Na co zwrócić uwagę przy montażu okien pasywnych?
Okna pasywne nie spełnią swojej funkcji, jeśli nie zamontuje się ich z wielką starannością i dokładnością. Odpowiedniego przygotowania wymaga otwór okienny. Nie bez znaczenia jest dobór uszczelek oraz listew podparapetowych w celu niwelowania tak zwanych mostków termicznych. Koniecznie należy zwrócić uwagę na dokładność obróbek wokół okna oraz przy montowaniu parapetów zewnętrznego i wewnętrznego.Jakiekolwiek uszkodzenia mogące naruszyć ciągłość powierzchni profilu okiennego lub części szklanej powinny być naprawiane przez serwis autoryzowany lub bezpośrednio u producenta okien.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm