Tereny inwestycyjne – jak zweryfikować interesującą działkę inwestycyjną?

Znalezienie działki inwestycyjnej, która spełni wszystkie wymagania inwestora, to często długi i żmudny proces. Należy zwrócić uwagę nie tylko na lokalizację, ale również na inne czynniki. O czym trzeba pamiętać, oceniając tereny inwestycyjne?

Lokalizacja przede wszystkim

Terenów inwestycyjnych można szukać w centrum miast, jak i poza jego granicami. Wszystko zależy od tego, jaką nieruchomość chce postawić inwestor.

Szukając terenów inwestycyjnych z zamiarem postawienia bloku wielorodzinnego, należy skoncentrować się na osiedlach, które mają dobrą komunikacje i bogatą infrastrukturę. Młode rodziny często chętnie wybierają mieszkania poza centrum miasta, ale zwracają uwagę czy w pobliżu znajduje się szkoła oraz przedszkole. Ważne są również zagospodarowane tereny rekreacyjne. Klub fitness, boisko czy trasy rowerowe zawsze są zaletą.

Wybierając Tereny inwestycyjne pod zabudowę mieszkaniową koniecznie trzeba pamiętać, że w pobliżu muszą znajdować się niezbędne usługi. Fryzjer, przychodnia czy podstawowe sklepy to podstawa.

Jak sprawdzić stan prawny terenów inwestycyjnych?

Pierwszym dokumentem, od którego należy rozpocząć weryfikację terenu inwestycyjnego jest księga wieczysta. Można ją sprawdzić w sądzie wieczysto-księgowym dla danego miasta lub przez Internet.

Księga wieczysta zawiera takie informacje jak właściciel oraz współwłaściciele nieruchomości. Dokładny opis geodezyjny oraz obciążenia, które ciążą na nieruchomości. Działy III oraz IV księgi wieczystej informują, czy na nieruchomości nie ma obciążenia kredytowego oraz służebności. Jest to bardzo ważne dla inwestora, gdyż służebność drogi lub przesyłu może zmieniać lub wręcz uniemożliwić budowę zamierzonej nieruchomości.

Kolejnym dokumentem, z którym musi zapoznać się inwestor jest plan zagospodarowania przestrzennego. To właśnie tu określone są warunki jakie musi spełniać nieruchomość. Zaznaczone jest jakie budynki mogą powstać na danym terenie. Ilość pięter, metraż, a często nawet układ dachu czy kolor elewacji opisany jest w planie zagospodarowania przestrzennego.

Post Author: admin