Problemy związane z wyczerpywaniem się zasobów naturalnych sprawiają, że budowa domów energooszczędnych jest koniecznością w obecnej skomplikowanej sytuacji. Stale rosnące rachunki za media są ze sobą powiązane, skutkując zwiększającymi się kosztami utrzymania każdego obiektu.
Jak stworzyć dom energooszczędny?
Zanim dojdzie do wyborów związanych z materiałami i technologią trzeba podjąć kilka innych decyzji, aby powstał wymarzony dom energooszczędny koszt budowy, którego nie zabije finansów inwestora.
Jedną z pierwszych rzeczy jest działka, na której stanie plac przyszłego domu. Ważna jest powierzchnia gruntu i zależy od usytuowania, dróg dojazdowych i wielkości planowanej inwestycji budowlanej. Budowa domów energooszczędnych to zaplanowanie piwnic i fundamentów, ilość kondygnacji.
Już na etapie przygotowania projektu…
…należy za wszelką cenę dążyć do ograniczenia strat ciepła. W ten sposób osiągnie optimum oszczędności nasz dom energooszczędny Koszt budowy może się wahać wokół pewnej średniej, jednak nawet dodatkowe inwestycje zostaną skompensowane mniejszymi rachunkami za utrzymanie w perspektywie nawet kilkudziesięciu lat.
Większość ciepła z domu uchodzi przez otwory okienne, dlatego ich przeważająca powierzchnia powinna się znajdować po słonecznej stronie. W ten sposób nasłonecznienie rekompensuje z nadwyżką utratę energii.
Co wpływa na poprawę efektywności energetycznej domu?
Dobrze zbudowany dom energooszczędny jest solidnie zaizolowany. Właściwe jest tworzenie ścian kompozytowych, czyli warstwowych, w których każda warstwa składa się z odmiennego materiału, który ma swój cel.
Ciepło unosi się w górę, dlatego izolacja stropu domu jest bardzo ważna.
Ocieplenie podłogi niweluje do minimum przewodzenie ciepła do gruntu.
Takie efekty uzyskuje się dzięki zastosowaniu nowoczesnych wysokiej jakości materiałów termoizolacyjnych, jak styropian i betony spienione, a także porowate materiały wielkopiecowe np. keramzyt.
Jak wygląda bilans energetyczny?
Równowaga między transmisyjną lub wentylacyjną utratą ciepła a jego wytwarzaniem w sposób czynny i pasywny pozwala na kształtowanie opłacalności użytkowej obiektu. Najnowsza technologia = dom energooszczędny Koszt budowy i eksploatacji pozostaje na stale akceptowanym poziomie.