Zalety małej kuchni

Kochamy przestrzeń i nawet w niedużych mieszkaniach chętnie rezygnujemy z kilku pokoi na rzecz pomieszczeń łączących w sobie wiele funkcji. W naszych domach często decydujemy się na małą kuchnię z salonem, ponieważ cenimy przestronne wnętrza.

Zalety małej kuchni

Mała kuchnia z salonem to praktyczne rozwiązanie często nie mające nic wspólnego z wielkością mieszkania. Dobrze zorganizowana mała kuchnia z salonem może być niezwykle funkcjonalna i ułatwić codzienne gotowanie.

Niepodważalną zaletą małej kuchni jest łatwy dostęp do potrzebnych w danej chwili rzeczy. Spora przestrzeń w kuchni nie zawsze pomaga. W niedużej kuchni otwartej na salon łatwiej jest też utrzymać ład i harmonię.

Wyznaczanie stref

Organizując kuchnię z salonem należy zastanowić się, jakie dokładnie funkcje będą pełniły te pomieszczenia. Kuchnia, jadalnia, miejsce do odpoczynku i przyjmowania gości, a może również sypialnia? Salon z kuchnią powinny mieć wyznaczone strefy, dzięki którym domownicy otrzymają to, czego potrzebują.

Wydzielanie miejsc pod konkretne zajęcia, nie musi wiązać się z zastosowaniem parawanów. Jedną z metod na uzyskanie takiego efektu jest gra kolorów. Spójność w pomieszczeniu zapewni kolor dominujący, a w poszczególnych „kącikach” mogą znaleźć się konkretne kolory korespondujące ze sobą.

Oświetlenie i umeblowanie

Oświetlenie również pomoże na pozorne oddzielenie od siebie stref. W kuchni i jadalni najczęściej używa się jasnego światła, natomiast w części przeznaczonej do relaksu odpowiednie będzie nastrojowe oświetlenie. Należy pamiętać, że zastosowanie różnych form oświetlenia powinno zostać zaprojektowane w jednakowym, spójnym stylu.

Kolejnym elementem urządzania wnętrz spełniających wiele funkcji jest sposób ustawienia mebli. Między kuchnią a salonem może pojawić się blat barowy bądź stół z krzesłami. Kanapa narożna ustawiona tylko jednym bokiem przy ścianie umożliwi zorganizowanie kącika do pracy bądź miejsce na biblioteczkę.

Nadrzędne zasady w urządzaniu małej kuchni z salonem

Istnieje kilka podstawowych zasad, które bezpośrednio wpływają na harmonię małej kuchni z salonem.

Po pierwsze kolory! Umożliwiają wyznaczenie stref, a jednocześnie mogą przytłoczyć pomieszczenie. Kolor główny na ścianach powinien być jasny, neutralny i miły w odbiorze. Wszystkie zastosowane kolory muszą ze sobą współgrać.

Po drugie konsekwencja! Wprowadzając do kuchni dodatki w danym stylu i kolorze powinniśmy zastosować ten sam styl w salonie i jadalni. Jeśli decydujemy się na kolory kontrastowe w kuchni takie same kontrasty powinniśmy zastosować w pozostałej części mieszkania.

Po trzecie umiar! Umiar w ilości mebli, kolorów oraz dodatków.

Mała kuchnia z salonem może być bardzo miłym i przyjaznym pomieszczeniem. Nawet niewielka przestrzeń może spełniać wiele funkcji i sprawiać, że domownicy będą chcieli tam przebywać.

Post Author: admin