Plastry opatrunkowe można znaleźć tak naprawdę w każdym domu. Właściwie to nie ma się czemu dziwić, bo obecne już od ponad stu lat, pomagają opatrzyć rany różnej wielkości. Nie każdy jednak wie, jak rany opatrywać, aby móc zachować maksimum bezpieczeństwa i higieny.
Opatrunek na ranę
No cóż, krew się polała i w ciele jest dziurka, która na szczęście nie zagraża życiu. Jednak nie można jej pozostawić bez opatrunku, ponieważ krew będzie nadal się sączyć, a do tego może dojść do zabrudzenia rany. Wiele osób plaster przykleja bezpośrednio na ranę. Błąd. Zanim plaster zostanie umieszczony we właściwym miejscu, należy umyć ręce pod bieżącą wodą z mydłem. W następnej kolejności ranę należy zdezynfekować solą fizjologiczną lub innym prepraratem, który będzie do tego przeznaczony. Dopiero potem można nałożyć plaster na ranę.
O czym należy pamiętać?
Zanim ktoś jednak sięgnie po Plastry opatrunkowe, powinien pomyśleć o tym, czy rana nie wymaga zastosowania maści leczniczej. Może tak być np. w momencie, kiedy dana osoba się poparzyła. Po jej nałożeniu, plaster należy umieścić na ranie.Należy pamiętać, aby nie wybierać zbyt małego plastra lub zbyt dużego. Ten pierwszy może doprowadzić do podrażnienia rany. Drugi może powodować dyskomfort. W opakowaniach znaleźć można na ogół po kilka rozmiarów plastrów, więc każda osoba będzie w stanie dopasować jego rozmiar.
Jak często należy zmieniać plaster?
Wiele osób żyje w przekonaniu, że materiały opatrunkowe należy zmieniać co kilka godzin. błąd! Wielu lekarzy stosuje zasadę, że opatrunki (nie tylko plastry), należy zmieniać wtedy, kiedy jest to konieczne i tak rzadko, jak jest to możliwe. Dlaczego?Nie można bowiem zapomnieć o tym, że ma się do czynienia z raną. Im częściej plaster będzie odrywany, tym większa pewność, że rana po raz kolejny zostanie podrażniona – co też będzie utrudniać jej gojenie się. Może nie każdy zdaje sobie sprawę, ale w przypadku niewielkich ran, opatrunek można zmienić co 3 do 5 dni. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy ma się do czynienia z naprawdę dużym wysiękiem. Nigdy nie powinno zrywać się plastra, jeżeli ten przykleił się do rany. Można jedynie namoczyć go w soli fizjologicznej. Dzięki temu ten sam odklei się od rany.