Kiedyś zalakowane listy były dostarczane przez posłańców do adresata. Pieczęć stanowiła zabezpieczenie i informowała, że nikt niepowołany nie otworzył koperty.
Dziś stemple do laku znajdują szerokie zastosowanie, używane są głównie do wykonywania wszelkiego rodzaju zdobień.
Czym jest stempel do laku?
Jest to niewielki przedmiot złożony z mosiężnej podstawy, na której grawerowany jest obraz do odbicia i drewnianej, opływowej rączki. Najlepsze efekty dają stemple grawerowane laserowo. Wykonane przez nie odbicie jest dokładne i efektowne. Można na nim umieścić logo firmy, ważny cytat, herb lub inną grafikę. Wielkość stempla uzależniona jest od indywidualnych potrzeb, najczęściej jednak obwód nie przekracza 40 mm. Wyróżniamy stemple wypukłe i wklęsłe.
Najczęściej odbicia wykonywane są w laku. Jest to materiał, który pod wpływem ciepła przyjmuje półpłynną postać, a następnie zastyga pozostając w kształcie, jaki mu nadano. Łatwo przykleja się do papieru i innego rodzaju materiałów, a pod wpływem nacisku kruszy się. Występuje w wielu wariantach kolorystycznych: czarnym, zielonym, niebieskim, złotym i srebrnym.
Zastosowanie stempli
Stemple znajdują zastosowanie w bankach, biurach i urzędach. Wiele osób kupuje je do własnego użytku.
Można nimi ładnie ozdobić koperty ze ślubnymi zaproszeniami, dyplomy czy certyfikaty. Pieczęci lakowe służą do oznakowania produktów z edycji limitowanych. W ten sposób można je łatwo rozróżnić od innych. Służą jako element zdobniczy w opakowaniach prezentowych. Co ciekawe można nimi zabezpieczyć także szafy lub pomieszczenia.
Jak wykonać pieczęć lakową?
Zrobienie pieczęci jest proste, a otrzymany efekt robi wrażenie.
Zacznij od przygotowania potrzebnych rzeczy: laska laku, łyżeczka do jego roztopienia, nóż, podgrzewacz oraz kartka lub koperta, na której będziesz wykonywać stempel. Nożem odetnij kawałek laku i umieść go na łyżeczce. Trzymaj ją nad podgrzewaczem do momentu, aż lak się rozpuści. Tak przygotowany lak wylej na miejsce gdzie planujesz wykonać odbicie. WAŻNE! Przed wykonaniem odbicia warto schłodzić stempel. Gdy lak zostanie wylany na kopertę poczekaj około 5 sekund i odciśnij lekko stempel, aby cały lak nie wypłynął. Pozostaw w tej pozycji przez 30 sekund. Teraz możesz podnieść delikatnie stempel, jednocześnie przytrzymuj lak. Gotowe.