Jak wybrać płytę kartonowo gipsową?

Na pierwszy rzut oka płyty kartonowo gipsowe są niemal identyczne. Ciężko jest powiedzieć, co je od siebie odróżnia. W rzeczywistości jednak można to zrobić. Trzeba tylko wiedzieć, na które parametry należy zwrócić szczególną uwagę. Co jest ważne? Jak wybrać płytę?

Rodzaj płyty

Przede wszystkim płyty kartonowo gipsowe mogą się od siebie różnić w zależności od tego, jaka substancja została do nich dodana. Zwykłe szare lub białe płyty sprawdzają się przy stawianiu ścianek działowych czy podwieszanych sufitów. Zielone płyty, to tzw. płyty impregnowane. Są one zabezpieczone przed wilgocią, więc można montować je w łazienkach, pod prysznicami czy w kuchni. Są jeszcze czerwone płyty, które mają dodatek włókna szklanego. Dzięki niemu mają one własności ognioochronne i można wykorzystywać je, np. do obudowy kominka.

Grubość płyty

Bardzo ważną rolę odgrywa grubość płyty. Najczęściej najcieńszym wariantem jest płyta o grubości 12,5 mm. W rzeczywistości jednak zdarzają się też płyty jeszcze węższe. 12,5 mm może sprawdzić się do wykonania podwieszanego sufitu. Równocześnie jednak należy pamiętać, że żeby cieszyć się dobrym wyciszeniem akustycznym, lepiej sięgnąć po płytę grubości 15 mm i więcej.

Wymiary

Płyty kartonowo gipsowe sprzedawane w sklepach budowlanych mogą mieć różne wymiary. Warto o tym pamiętać, by wybrać płytę, która będzie łatwa w transporcie i równocześnie nie przysporzy wielu problemów przy tworzeniu łączeń i spoin pomiędzy kolejnymi płytami. Zwykle dąży się do tego, by używać jak największych fragmentów płyty bez konieczności jej cięcia.

Post Author: admin