Jak wybrać tkaninę obiciową na krzesła?

Od jakości tkaniny obiciowej zależy nie tylko estetyka i niepowtarzalność krzeseł, ale także wygoda oraz odporność na zniszczenia i przetarcia. Obicia na krzesła muszą być trwałe, mocne, najlepiej przyjemne i miękkie w dotyku, odporne na przetarcia i miłe dla oka. Duże znaczenie przy wyborze tkaniny tapicerskiej ma kolor i faktura, gdyż one w dużej mierze decydują o dopasowaniu mebla do wnętrza.

Materiały tapicerskie w różnych cenach

Materiał obiciowy na krzesła różni się zdecydowanie od zwykłej tkaniny wieloma cechami. Tkaniny obiciowe są grubsze i mają masywniejszą teksturę niż zwykły materiał, z którego szyje się odzież lub tekstylia. Na rynku dostępne są drogie, modne wręcz elitarne tkaniny i materiały obiciowe, wśród których należy wymienić irchę, zamsz, naturalny żakard czy aksamit. Dostępne są także nieco tańsze tkaniny i materiały tapicerskie na krzesła, takie jak flok, żakard syntetyczny, gobelin, welur, mikrofibra czy sztuczna skóra.

Tkaniny naturalne czy sztuczne?

Przy aktualnych trendach proekologicznych i podążających za naturą większość użytkowników zapewne skłaniałaby się w stronę tanin z surowców takich jak len czy konopie. Niestety cechą tego typu tkanin jet to, że nie są zbyt wytrzymałe na przetarcia, łatwo się marszczą, a barwione blakną na słońcu. Dlatego w większości przypadków tapicerzy doradzają wybór mieszanych tkanin obiciowych, które składają się zarówno z włókien naturalnych, jak i sztucznych domieszek. W wielu przypadkach nowoczesne, współczesne tkaniny łączą właściwości mocnych tkanin sztucznych i naturalny wygląd materiałów naturalnych.

Dobór tkaniny tapicerskiej na krzesła pod względem koloru

Tak jak wspomniane było już wcześniej, bardzo ważnym jest kolor tkaniny, którą zamierzamy obić krzesła. Przy wyborze tkaniny obiciowej wybiera się kolor zgodnie z zasadą 60%, 30% i 10%, przy czym 60% to kolor ścian lub tapety w pomieszczeniu, 30% to kolor większych mebli, a 10% zaś kolor dodatków, detali i wykończeń. Zasada ta należy do powystawowych wytycznych stosowanych przez fachowców przy projektowaniu wnętrz i wyborze barw w aranżacjach. Taka proporcja pomaga w utrzymaniu przyjemnej dla oka harmonii wizualnej oraz równowagi kolorystycznej.

Przy doborze obicia na krzesła należy wziąć także rodzaj wnętrza, w jakim meble te zostaną ustawione. Do nowoczesnych aranżacji bezsprzecznie pasują krzesła z białą, czarną lub szarą tapicerką, natomiast w przypadku modnych skandynawskich stylizacji warto sięgnąć po pastele, kolory naturalnych kamieni i drewna.

Post Author: admin