Jak wyrównać sufit?

Nierówny sufit to w starszych domach lub mieszkaniach dość częsty obrazek. Taki sufit psuje oczywiście wygląd całego pomieszczenia. Najgorzej taki sufit wygląda po pomalowaniu farbą, szczególnie inną niż biała. Farba na takim suficie dodatkowo uwypukla nierówności, całość zaś wygląda nieatrakcyjnie. Jak wyrównać sufit?

Gips. Sprawdzone rozwiązanie

Nierówności na ścianach często wyrównuje się poprzez gipsowanie. Podobnie można zrobić na suficie. Jeśli nierówności nie są bardzo duże, gipsowanie i wyszlifowanie gipsu powinno rozwiązać problem. Jeśli jednak na suficie są duże nierówności cóż tez ubytki, warto zastanowić się nad innymi rozwiązaniami, bowiem zbyt duża warstwa gipsu to dodatkowy ciężar na suficie. Co więcej i ona z czasem może zacząć pękać.

Gipsowanie sufitu

Jak wyrównać sufit gipsem? To prosta praca. Przed jej rozpoczęciem należy zaopatrzyć się w odpowiednią pacę do gipsu, a także naczynie do jego mieszania. Przy konieczności wypełnienia ubytków można użyć gipsu budowlanego, pamiętając, że bardzo szybko on zasycha i robi się twardy. Do wyrównania sufitu lepsza jest gładź gipsowa. Czas jej twardnienia jest o wiele dłuższy, dzięki czemu można spokojnie nakładać ja na sufit. Po zaschnięciu gładzi, trzeba ją dodatkowo przeszlifować. Poddaje się temu bardzo łatwo, więc nie będzie to zadanie skomplikowane. Do szlifowania warto zaopatrzyć się w pacę z siatką do szlifowania. Szlifowanie papierem ściernym teoretycznie jest możliwe, jednak siatka do szlifowania jest o wiele lepszym rozwiązaniem.

Praca przy której wymagana jest dokładność

Przy gipsowaniu sufitu, już na etapie kładzenia gipsu warto zachować dokładność i starać się go kłaść tak, by sufit od razu był jak najrówniejszy. Postępując w ten sposób działamy dla własnych korzyści, bowiem będziemy mieli o wiele mniej szlifowania. Po położeniu gipsu i odczekaniu aż wyschnie, można przystąpić do szlifowania. Warto to robić bardzo dokładnie. Najczęstszy błąd to nadmierne szlifowanie, powodujące dołki w suficie. Warto unikać takich sytuacji, bowiem w źle wyszlifowanych miejscach trzeba będzie ponownie nakładać gips i szlifować, czas wykonania całej pracy będzie więc dłuższy.

Post Author: admin