Od czego zależy komfort cieplny w budynku energooszczędnym?

Budynki energooszczędne mają wiele zalet i to pomimo tego, że panująca w nich temperatura nie wynosi 25 stopni Celsjusza, a 21 stopni. Dlaczego zatem – w porównaniu do cieplejszych domów – mieszkające w nich osoby odczuwają komfort termiczny?

Orientacja budynku

W projekcie domu energooszczędnego znajdującego się pod adresem multicomfort.pl/domy-prefabrykowane/domy-energooszczedne/ można znaleźć informacje na temat budynku energooszczędnego. Opisany jest w nich dom, który – co prawda – jest w znacznym stopniu zorientowany na północ, ale i tak posiada dużo przeszkleń.

Zastosowanie dwuszybowych okien termoizolacyjnych pozwoliło nie tylko na znaczące obniżenie kosztów zużycia energii cieplnej, ale też ułatwiło dogrzanie domu. Mimo tego, że okna znajdują się po północnej stronie, to i tak są one wystarczająco duże, by wykorzystać efekt cieplarni. Dzięki temu oszczędza się energię.

Maksymalne uszczelnienie

Zgodnie z projektem dostępnym na stronie https://www.multicomfort.pl/domy-prefabrykowane/domy-energooszczedne/ dom energooszczędny powinien być przede wszystkim maksymalnie uszczelniony. To oznacza, że nie tylko nie może on zawierać niepotrzebnych szczelin i innych niespójności, ale też nie może tracić przez nie ciepła.

W konstrukcji domów energooszczędnych unika się niepotrzebnych mostków termicznych w połączeniach między ścianami, dachem i ścianą, a także oknami i warstwą termoizolacyjną. Doskonałym przykładem są tu wspomniane okna, których nie osadza się w ścianie, lecz w warstwie termoizolacyjnej.

Automatyka cieplna

Zgodnie z informacjami przedstawionymi na stronie multicomfort.pl/domy-prefabrykowane/domy-energooszczedne/ można dojść do wniosku, że na ogólny komfort termiczny w budynku wpływa również odpowiednio zaprojektowana automatyka grzewcza.

Sercem instalacji cieplnej jest tu piec gazowy, który nie tylko ogranicza zużycie energii, ale też dostosowuje swą moc grzewczą do aktualnych warunków termicznych panujących w domu. Jedynym elementem całego systemu, który jest aktywnie podgrzewany przez piec to bojler wody grzewczej.

Post Author: admin