Współcześnie produkowane powierzchnie ze szkła cechują się dużą wytrzymałością. Jednak każdemu z nas choć raz przytrafiła się podobna sytuacja: zbyt mocne zamknięcie okna skutkuje pęknięciem szyby, a ulubiony świecznik czy lustro nadłamują się na rogu. Czy możliwe jest rozwiązanie, które nie pociągnie za sobą nieplanowanego wydatku? Teraz już tak!
Klejenie szkła – odpowiedni klej to klucz
Typowe kleje cyjanoakrylowe co prawda pozwolą nam na ponowne zespojenie uszkodzonych powierzchni, przynajmniej w sytuacjach, gdy klejona płaszczyzna będzie odpowiednio szeroka. Uzyskanemu efektowi będzie jednak wiele brakować do ideału, nawet, jeśli postaramy się o niezwykle precyzyjną aplikację kleju.
Dlatego właśnie klej UV do szkła stanowi produkt, który warto mieć pod ręką na wszelki wypadek. Kleje utwardzane promieniowaniem UV bywają także niezastąpione na budowie, w garażu czy warsztacie rzemieślniczym. Stykające się ściśle powierzchnie, pokryte takim klejem z dodatkiem fotoinicjatora należy poddać krótkiemu napromieniowywaniu lampką UV, by otrzymać pożądany rezultat.
Czy klej UV będzie trwały?
Klej UV do szkła to na rynku detalicznym pewna nowość. Przemysł czy budownictwo od dawna korzystają z jego dobrodziejstw, ale indywidualni konsumenci nie zdążyli się jeszcze w pełni zapoznać z zasadą działania tego typu klejów. Część z nich ma wątpliwości, jaką trwałością wykaże się klej, który różni się znacznie strukturą od znanych im produktów.
Na całe szczęście możemy tu rozwiać wszelkie obawy o wytrzymałość szyby, stolika czy lampionu, sklejonych klejem UV. Kluczowe znaczenie oczywiście będzie miał dobór odpowiedniej gęstości kleju do danej powierzchni, a także stopień przylegania do siebie klejonych elementów. Nie warto także zapominać o gruntownym odtłuszczeniu szkła przed nałożeniem kleju oraz poddaniu go działaniu promieni UV przez czas zalecamy przez producenta.
Widoczność spoiny – czy ma znaczenie?
Nie można zaprzeczyć, że szyba czy lustro sklejone klejem UV do szkła będą wyglądały o niebo lepiej, niż przy zastosowaniu innych typów klejów. Trudno byłoby jednak oczekiwać, że sama rysa, pozostała po pęknięciu, zniknie w magiczny sposób. Z pewnością nie będzie ona przeszkadzała w użytkowaniu przedmiotu czy powierzchni – klej uv do szkła po utwardzeniu zapewni jej wystarczającą odporność.
Ale co z kwestiami estetycznymi? Jeśli naszym priorytetem jest w danej chwili wyeliminowanie konieczności naruszenia rezerwy finansowej, użycie kleju jest bez wątpienia lepszym pomysłem, niż telefon do szklarza. Jeżeli jednak rysa przebiega przez sam środek szyby czy innego przedmiotu, w znaczący sposób wpływając na jego estetykę, klejenie nie będzie pewnie wystarczająco satysfakcjonujące.