Schemat instalacji zawiera mnóstwo różnego rodzaju symboli i oznaczeń elektrycznych. Każdy projekt budowlany zanim trafi do realizacji, musi mieć dołączony do dokumentacji schemat instalacji elektrycznej.
Symbole i oznaczenia w schemacie instalacji elektrycznej
Każdy Schemat instalacji elektrycznej w domu zawiera niemal identyczne oznaczenia i symbole. Warto wiedzieć przy tym, że mając na względzie rysunki techniczne elektryczne i projekty, konieczne jest stosowanie oznaczeń zgodnych z obowiązującymi normami międzynarodowymi. Dzięki takiemu ujednoliceniu, polski elektryk bez większego problemu poradzi sobie z odczytaniem zagranicznych schematów.
Schemat instalacji elektrycznej w domu zawsze powstaje w oparciu o rzut deweloperski. W tym przypadku niezbędne jest również uwzględnienie wstępnych założeń odnoszących się do układu w poszczególnych pomieszczeń. W związku z tym, jak łatwo się domyślić, pełen schemat instalacji elektrycznej nie będzie mógł powstać, jeżeli nie istnieje jeszcze projekt przyszłych wnętrz.
Jakie oznaczenia stosowane są w schematach instalacji elektrycznej?
Przy tworzeniu schematów instalacji elektrycznej stosowane są przede wszystkim symbole graficzne, linie rysunkowe czy pismo techniczne. W wielu przypadkach niezbędne jest również zastosowanie alfanumerycznych oznaczeń urządzeń i aparatów, które tworzą daną instalację.
Każdy schemat ma określoną ilość elementów, które koniecznie muszą się w nim znaleźć. W tego typu dokumencie muszą zostać ujęte koniecznie:
– żarówki,
– łączniki (zarówno jednobiegunowe, jak i szeregowe, krzyżowe, trójbiegunowe),
– przyciski łączeniowe,
– gniazda wtyczkowe pojedyncze i podwójne,
– gniazda antenowe,
– inne złącza,
– uziemienie,
– instrumenty pomiarowe,
– dzwonki,
– liczniki energii,
– wypusty oświetleniowe,
– rozdzielnice.
Powyższe elementy oznaczone są wybranymi symbolami graficznymi. Aby prawidłowo czytać schemat instalacji elektrycznej, jedynym rozwiązaniem jest zapoznanie się z tym, co oznacza każdy ze stosowanych w schemacie znaków.