Czy okna przesuwne do domu to dobry pomysł?

Na wygląd wnętrza domu czy mieszkanie składa się znacznie więcej czynników, niż na pierwszy rzut oka można przypuszczać. Jednym z nich jest ilość światła dziennego docierająca do środka. To automatycznie powoduje, że niezwykle istotne jest to, jakie okno znajdzie się w danym pomieszczeniu.

Rola okna w pokoju

Wbrew pozorom to właśnie odpowiednio dopasowane okno może zupełnie odmienić wygląd pomieszczenia. Jeżeli do pokoju utrzymanego w ciemnych barwach wybierze się okna z zupełnie i na dodatek dość szeroką ramą, wówczas można uzyskać nawet komiczny efekt. Tak samo we wnętrzu, w którym prym wiodą meble o delikatnej i ozdobnej konstrukcji, zdecydowanie się na jakiekolwiek toporne i ciężko wyglądające okna będzie dużym błędem.

Ponadto to właśnie okna odpowiadają za to, jak w ciągu dnia postrzegane jest pomieszczenie. Niektóre pokoje wymagają dostępu do znacznie większej ilości światła dziennego niż inne, a jeśli go nie ma, wówczas pokój staje się niefunkcjonalny. Warto również pamiętać, że to dzięki oknom możliwe jest regulowanie ilości dostającego się do wnętrza powietrza.

Czy okna przesuwne to dobry pomysł?

Okna przesuwne od zwykłych różnią się tym, że nie otwierają się po łuku, lecz jedno skrzydło po prostu nachodzi na drugie. Tak samo jak w przypadku tradycyjnych okien ich ramy mogą być drewniane, aluminiowe lub z PVC.

Każdy, kto trzyma rośliny na parapecie, raz na jakiś czas spotyka się z sytuacją, w której wszystkie doniczki muszą zostać gdzieś odstawione, ponieważ inaczej nie da się otworzyć okna. Takie czynności nie są konieczne w przypadku okien przesuwnych. Wystarczy kilka centymetrów przestrzeni, żeby do wnętrza mogło napływać świeże powietrze.

Okna przesuwne sprawdzą się doskonale zarówno w mniejszych, jak i większych wnętrzach – w mniejszych oszczędzą przestrzeń, a w większych i w przypadku wyboru okna o większych rozmiarach wpuszczą niezwykle wiele światła do środka.

W jakim pomieszczeniu sprawdzą się okna przesuwne?

Popularnym rozwiązaniem staje się montowanie okien przesuwnych w kuchniach. Wynika to z nagromadzenia wysokich oraz wiszących mebli, o które zwykłe okna po prostu się obijają. Okna otwierające się po łuku szczególnie źle sprawdzają się, gdy umieści się je nad zlewem – mogą zahaczać o wystającą baterię.

Ponadto dzięki oknom przesuwnym łatwo zapanować nad ilością wpuszczanego do środka świeżego powietrza, ponieważ można otworzyć je zarówno na kilka milimetrów, jak i na kilkanaście centymetrów.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm.

Post Author: admin