Nietrzymanie moczu może znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie, każdej osoby, która cierpi na tę przypadłość. Przyczyn nietrzymania moczu może być wiele, może to wynikać między innymi z osłabienia mięśni dna miednicy. Na problem nietrzymania moczu cierpią zarówno kobiety, jak i mężczyźni.
Czym jest nietrzymanie moczu?
Nietrzymanie moczu, inaczej nazywane jest inkontynencją moczową, polega na niekontrolowanym i mimowolnym oddawaniu moczu, nawet w niewielkich ilościach. Najczęściej na nietrzymanie moczu cierpią kobiety, po 40. roku życia, które urodziły dzieci. W trakcie ciąży, ale również w trakcie porodu mięśnie dna miednicy są narażone na rozluźnianie się, co może być przyczyną nietrzymania moczu.
Na nietrzymanie moczu cierpią również mężczyźni w podeszłym wieku, ze względu na rozluźnianie się mięśni, które otaczają cewkę moczową, przez co nie jest ona już tak zaciśnięta. Jednak nietrzymanie moczu może wynikać również z innych przypadłości, o których będzie mowa poniżej.
Jakie są rodzaje nietrzymania moczu?
Najczęściej występującym rodzajem nietrzymania moczu jest tzw. wysiłkowe. Pojawia się ono w sytuacji, gdy osoba wykonuje wysiłek fizyczny, kicha lub kaszle. Ten rodzaj nietrzymania moczu charakteryzuje się brakiem odczuwalnego parcia na mocz i pojawia się w sposób nagły.
Innym rodzajem nietrzymania moczu jest naglące nietrzymanie moczu, które jak sama nazwa wskazuje, może pojawić się nagle. Ten rodzaj schorzenia pojawia się zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy i powoduje duży dyskomfort dla osoby.
Leczenie nietrzymania moczu – jak sobie z tym poradzić?
Leczenie nietrzymania moczu może polegać na zachowawczym leczeniu, które będzie polegało na treningu mięśni dna miednicy lub terapii behawioralnej, która będzie miała na celu zmianę zachowań związanych z oddawaniem moczu.
Jeżeli jednak nietrzymanie moczu jest bardzo zaawansowane, będzie należało przeprowadzić leczenie operacyjne. Polega ono na tzw. małoinwazyjnych zabiegach pętlowych, które mają za zadanie mocniej podtrzymywać cewkę moczową.