Czym jest nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu może znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie, każdej osoby, która cierpi na tę przypadłość. Przyczyn nietrzymania moczu może być wiele, może to wynikać między innymi z osłabienia mięśni dna miednicy. Na problem nietrzymania moczu cierpią zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Czym jest nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu, inaczej nazywane jest inkontynencją moczową, polega na niekontrolowanym i mimowolnym oddawaniu moczu, nawet w niewielkich ilościach. Najczęściej na nietrzymanie moczu cierpią kobiety, po 40. roku życia, które urodziły dzieci. W trakcie ciąży, ale również w trakcie porodu mięśnie dna miednicy są narażone na rozluźnianie się, co może być przyczyną nietrzymania moczu.

Na nietrzymanie moczu cierpią również mężczyźni w podeszłym wieku, ze względu na rozluźnianie się mięśni, które otaczają cewkę moczową, przez co nie jest ona już tak zaciśnięta. Jednak nietrzymanie moczu może wynikać również z innych przypadłości, o których będzie mowa poniżej.

Jakie są rodzaje nietrzymania moczu?

Najczęściej występującym rodzajem nietrzymania moczu jest tzw. wysiłkowe. Pojawia się ono w sytuacji, gdy osoba wykonuje wysiłek fizyczny, kicha lub kaszle. Ten rodzaj nietrzymania moczu charakteryzuje się brakiem odczuwalnego parcia na mocz i pojawia się w sposób nagły.

Innym rodzajem nietrzymania moczu jest naglące nietrzymanie moczu, które jak sama nazwa wskazuje, może pojawić się nagle. Ten rodzaj schorzenia pojawia się zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy i powoduje duży dyskomfort dla osoby.

Leczenie nietrzymania moczu – jak sobie z tym poradzić?

Leczenie nietrzymania moczu może polegać na zachowawczym leczeniu, które będzie polegało na treningu mięśni dna miednicy lub terapii behawioralnej, która będzie miała na celu zmianę zachowań związanych z oddawaniem moczu.

Jeżeli jednak nietrzymanie moczu jest bardzo zaawansowane, będzie należało przeprowadzić leczenie operacyjne. Polega ono na tzw. małoinwazyjnych zabiegach pętlowych, które mają za zadanie mocniej podtrzymywać cewkę moczową.

Post Author: admin