Eleganckie i praktyczne oświetlenie łazienki – jak wybrać?

Oświetlenie wewnętrzne łazienki to kluczowy element wystroju. Światło w łazience musi być praktyczne, ale również stanowi niebanalny element wystroju. Jak wybrać lampy sufitowe i boczne do łazienki?

Plafon, halogeny czy LED?

Oświetlenie wewnętrzne łazienki trzeba dostosować do jej rozmiarów. W małych łazienkach bardzo często wykorzystywane jest oświetlenie halogenowe. Duża ilość gęsto rozmieszczonych halogenów pozwala doświetlić każdy zakamarek łazienki. Jednocześnie halogeny są na tyle drobnym oświetleniem, że nie przytłaczają pomieszczenia.

Ciekawym rozwiązaniem jest również oświetlenie taśmami LED. Oświetlenie LED-owe można umieścić pod sufitem, nad lustrem czy pionowo na ścianie. Taśmy LED można dowolnie aranżować w łazience, a jedyne, co nas ogranicza, to własna wyobraźnia. Trzeba jednak pamiętać, że wybierając oświetlenie LED do łazienki trzeba skoncentrować się na modelach wodoodpornych. Jest to podstawowy wymóg bezpieczeństwa.

Plafony to kolejny pomysł na ciekawe światło do łazienki. W niewielkiej łazience idealnie sprawdzą się płaskie lampy, które prawi idealnie przylegają do sufitu. Jest to sposób na optyczne powiększenie pomieszczenia.

Lustro – niezbędny element

Lustro w łazience jest najważniejszym elementem wyposażenia. To tu przeprowadzamy poranną toaletę. Jest to miejsce, które musi być prawidłowo doświetlone.

Jako oświetlenie wewnętrzne w łazience bardzo wygodne są kinkiety. Można zamontować je symetrycznie po obu stronach lustra lub wybrać jedną, dużą lampę, która powiesimy nad lustrem. Kinkiety, które wieszamy po obu stronach lustra powinny znajdować się na wysokości oczu, czyli około 170 cm nad podłogą. Dzięki temu zrobienie makijażu czy ogolenie się nie będzie problemem.

Ciekawym pomysłem na oświetlenie lustra jest wybranie modelu, który ma wbudowane światła. Najczęściej są one umieszczone dookoła lustra. Takie światło pozwoli na dokładne oświetlenie twarzy. Mo ono jeszcze jedną zaletę – oświetla twarz równomiernie. Nie trzeba obawiać się, cieni, które mogą powstać, gdy zostanie wykorzystany kinkiet górny.

Post Author: admin