Na to warto zwracać uwagę, kupując krzesła do jadalni?

W niemal każdym domu wydziela się część na jadalnię. Dziś rzadko jest to osobne pomieszczenie, raczej strefa w pokoju dziennym, gdzieś pomiędzy kuchnią a częścią wypoczynkową. Jedno się jednak nie zmienia – kluczowym elementem jadalni jest stół i odpowiednio dobrane, wygodne krzesła jadalniane.

Moda czy ponadczasowy styl

Przeglądając katalogi z meblami i aranżacjami mieszkań często można spotkać się, ze stwierdzeniami, że takie lub inne rozwiązania są dziś modne. Moda jednak przemija, a im bardziej kontrowersyjne trendy, tym zwykle szybciej.

Stół i krzesła to jednak zwykle spory wydatek, nie warto więc ślepo podążać za modą. Można się nią inspirować, ale jeśli chcemy mieć meble na lata, lepiej wybierać takie bliższe tym o ponadczasowym stylu. Ważne, by pasowały do pozostałej części wnętrza i były wygodne.

Krzesła to zwykle dość drogi element wyposażenia, nie warto więc oszczędzać na ich jakości. Lepiej przy zakupie dołożyć nieco do lepszych krzeseł, niż w krótkim czasie być zmuszonym do zakupu nowych.

Drewno, metal czy plastik?

Krzesła drewniane do jadalni to najczęstszy wybór. Właśnie takie najbardziej kojarzą się z ponadczasowym stylem. Mogą mieć prostą lub wyrafinowaną formę. Co ważne, drewno jest łatwe do utrzymania w czystości. Dla większej wygody podczas siedzenia mogą być też tapicerowane.

Jednak drewno to nie jedyny materiał dostępny w przypadku zakupu krzeseł jadalnianych. Popularny jest też metal, jednak takie krzesła do jadalni najczęściej są też tapicerowane. To zwiększa ich wygodę, warto jednak pamiętać, że tapicerka lubi się brudzić, zwłaszcza jeśli w domu są dzieci.

Metalowe krzesła kojarzą się bardziej z modernistycznym stylem, ale to nie jedyna opcja. Bardzo nowocześnie wyglądają też meble z tworzywa. Łatwo je utrzymać w czystości, ale niestety również zarysować.

Stół i krzesła – czy muszą być od kompletu?

W sklepach meblowych najczęściej oferuje się stoły z wyborem jednego lub dwóch typów krzeseł do jadalni. To wygodne rozwiązanie, bo kupując taki komplet mamy pewność, że wymiary krzeseł będą odpowiednio dopasowane do parametrów stołu. Nie ma jednak wymogu by kupować dedykowane krzesła do wybranego stołu.

Czy to będą krzesła drewniane do jadalni, czy te wykonane z innego materiału zawsze trzeba zweryfikować dwa parametry: wysokość krzesła i szerokość siedziska. Szerokość siedziska powinna być taka by wybrana liczba krzeseł swobodnie mieściła się na długości stołu. Krzesło do jadalni musi mieć też taką wysokość by pomiędzy blatem stołu a siedziskiem była co najmniej 30 cm przerwa.

Post Author: admin