Oświetlenie lustra w łazience

Lustro przy umywalce lub toaletce umieszczonej w łazience zasługuje na szczególną oprawę świetlną. Wszystkie powody są ważne. Jednak najważniejszym jest fakt, że korzysta z niego Pani tego domu. Zatem jej wygoda i upodobania usuwają w cień wszystkie inne, choć nie mniej ważne. Jak choćby kwestie techniczne, którymi z pewnością zajmie się projektant, a później montażysta.

Główne kwestie do rozstrzygnięcia

To niestety sprawy czysto techniczne. Jednak bez nich projekt dbający o oświetlenia łazienkowe byłby niepełny. Tak więc barwa światła ma znaczenie zasadnicze. Jest elementem subiektywnych odczuć. Jednak na barwę światła ludzie reagują podobnie, dlatego warto wiedzieć, w czym wybierać. Kolejna sprawa to natężenie. Ilość docierającego światła do oczu obserwatora powinna być różna w różniących się od siebie przeznaczeniem licznych strefach pokoju kąpielowego. Także rodzaj zastosowanego oświetlenia jest ściśle związany z poprzednimi punktami.

Lustro do makijażu

Jeśli Pani domu zamierza nakładać makijaż przed lustrem, blask oświetlenia łazienkowego powinien być przede wszystkim równomierny, jeśli chodzi o intensywność. Najlepiej jeśli będzie też lekko rozproszone przez jednolitej barwy klosz. I najważniejsze, powinno być umieszczone na wysokości twarzy modelki.
Wtedy:
– dzięki jednolitym i lekko przezroczystym kloszom światło nie będzie rzucać cieni
– temperatura barwy światła będzie naturalna i jednolita z dziennym, co z kolei nie zmieni karnacji skóry; przy nakładaniu makijażu to sprawa zasadnicza; należy wybierać w oprawach emitujących światło o parametrach CRI powyżej 80
– intensywność promieni docierających do oczu będzie zadowalająca.

Uwaga!
CRI – ang. Color Rendering Index lub inaczej Ra jest to parametr, który charakteryzuje wskaźnik oddawania kolorów oświetlanego przedmiotu. Skala weryfikatora zawiera się w przedziale od 0 do 100. Najlepszy wynik daje światło o Ra 100.

Kinkiety przy lustrze nad umywalką
Oświetlenia łazienkowe złożone z kinkietów tak samo, jak w uwagach ogólnych powinno być umieszczone na wysokości twarzy użytkowników. Oczywiście, to może nastręczać niejakich problemów.
Jednak tylko pozornie.
Mamy dobrą radę dla usytuowania punktów świetlnych przy lustrze umywalkowym. Tam niestety wszyscy stoją. Dlatego do oświetlenia tego miejsca poleca się oświetlenie diodowe w formie listew lub węży o nieregularnym przebiegu. Wtedy światło operuje jednocześnie na wielu poziomach.

Ten sam dylemat przy toaletce
Jeśli oświetlenie łazienkowe będzie instalowane przy lustrze obsługującym toaletkę, wystarczy jedna wysokość montażu kinkietów. W pozycji siedzącej różnice wzrostu zacierają się i wahania są naprawdę nieznaczne.

Post Author: admin