Oświetlenie w łazience – jakie zastosować?

Z wielu względów łazienka to najrzadziej remontowane miejsce w domach oraz najtrudniejsze do remontu. Dużą rolę odgrywa w niej oświetlenie, ponieważ łazienki to często małe pomieszczenia, bez dostępu światła dziennego, dlatego wybór lamp, ich kształt i moc odgrywają dużą rolę. Dodatkowo ważnym jest, aby oświetlenie w łazience było przemyślane, estetyczne i funkcjonalne.

Oświetlenie boczne w łazience

Oświetlenie boczne w innych pomieszczeniach, oprócz łazienki nie odgrywa dużej roli, w pokojach zazwyczaj najważniejsze jest oświetlenie sufitowe. W łazience ważne jest oświetlenie luster oraz umywalki. Lampy halogenowe do oświetlenia ściennego dostępne są teraz w każdym sklepie, a reszta uzależniona jest od nas. Od nas zależą oprawy lamp oraz barwa światła. Najlepiej jakby barwa oddawała naturalny kolor światła dziennego, które pobudza do życia i pada równomiernie na naszą osobę. Zaleca się stosowanie oświetlenia odgórnego przy szerokich, poziomych lustrach i bocznego przy wysokich pionowych.

Oświetlenie sufitowe w łazience

Kolejnym ważnym elementem w łazience jest oświetlenie sufitowe. Często w łazienkach posiadamy sufit powieszany, który jest uniwersalny i bardzo funkcjonalny. Dysponując nim w naszej łazience, mamy możliwość zastosowania każdego rodzaju oświetlenia, jednak najbardziej sprawdzą się tutaj oczka sufitowe. W sklepach mamy wybór pomiędzy oprawami najzwyklejszymi stalowymi, aluminiowymi lub szklanymi. Wszystko to kwestia gustu oraz zapotrzebowania. Oczka sufitowe wyposażone są w halogeny sufitowe led, które równomiernie rozpraszają światło w całym pomieszczeniu, a dodatkowo mamy wybór w kwestii regulacji oprawy.

Przy wyborze oprawy ruchomej mamy możliwość regulacji kąta padania snopu światła. Stosując lampy halogenowe, oszczędzamy około 80% zużycia prądu elektrycznego, a oczka sufitowe wyglądają elegancko i stanowią dopełnienie wnętrza łazienki. Stosując oświetlenie sufitowe, możemy zakupić oczka sufitowe szklane posiadające klasę wodoodporności, które zamontujemy nad prysznicem. Jest to wygodne rozwiązanie, oczka mają wmontowane halogeny sufitowe led, są trwałe, a szkło ładnie odbija i rozprasza światło nadając pomieszczeniu subtelności.

Oświetlenie dekoracyjne

Chcąc nadać łazience klimat rodem z najlepszych salonów SPA, poleca się zastosowanie pasków LED wokół wanny i przy podłodze. Paski mają możliwość regulacji mocy światła, więc dzięki regulacji światła mamy możliwość zmiany klimatu łazienki z jasnej i przestronnej, na ciemniejszą i tajemniczą, stworzoną do relaksu.

Post Author: admin