Oświetlenie specjalistyczne to wciąż niszowy segment rynku oświetleniowego w Polsce. Poprzez oświetlenie specjalistyczne rozumie się wszelkiego rodzaju lampy o szczególnych wymaganiach odnoszących się zarówno do warunków pracy, jak i parametrów emitowanego światła.
Oświetlenie warsztatowe
Jeśli lampa ma pracować w warsztacie, musi być odporna na oddziaływanie smarów czy oleju, a jej obudowa musi być wykonana z materiału, który jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Jeśli jest taka potrzeba, Producent oświetlenia może również oferować lampy z odpowiednimi certyfikatami. Wśród lamp warsztatowych nie brakuje rozwiązań opartych na tradycyjnych źródłach światła, chociaż technologia ledowa staje się coraz bardziej popularna.
Oświetlenie przeznaczone do zastosowania w strefach zagrożenia wybuchem
Jest to specjalny rodzaj oświetlenia, które przeznaczone jest do pracy w trudnych warunkach. Tego typu lampy opatrzone są certyfikatem ATEX, który gwarantuje iskrobezpieczność. O taki certyfikat musi wystąpić producent oświetlenia. Oznacza to, że podczas pracy lampy nie zostanie wytworzona żadna iskra, która mogłaby być punktem zapalnym wybuchu albo pożaru. Lampy wykonane w technologii iskrobezpiecznej coraz częściej zawierają ledowe źródła światła. Jest to rozwiązanie bardzo praktyczne, gdyż lampy ledowe są trwałe i mogą być nierozbieralne.
Oświetlenie przeznaczone do pracy w bardzo niskich temperaturach
Wszystkie źródła światła przeznaczone do pracy w bardzo niskich temperaturach muszą charakteryzować się dużą odpornością na tzw. szok termiczny oraz dużą wytrzymałością mechaniczną. Znaczna część materiałów stosowanych na oprawy oświetleniowe staje się bardzo krucha w ujemnych temperaturach, co powoduje zwiększenie ryzyka uszkodzenia mechanicznego takiej lampy. Szok termiczny występuje przede wszystkim w przypadku lamp z tradycyjnym źródłem światła. Aby odpowiednio dobrać lampę do warunków pracy, warto zapoznać się ze specyfikacją techniczną urządzenia, którą przygotowują producenci oświetlenia.