Rodzaje środków do usuwania silnych zabrudzeń

Środki do usuwania silnych zabrudzeń powinny znaleźć się w każdym domu i w każdej firmie. Mogą się przydać właściwie w każdym miejscu, bo przecież nigdy nie wiadomo, kiedy trzeba będzie pozbyć się uporczywej plamy. Jakie są najpopularniejsze rodzaje środków do usuwania zabrudzeń?

Proszki

Kiedyś do szorowania powierzchni używano popiołu lub piasku. Współcześnie używa się specjalistycznych proszków, które oprócz tego, że chemicznie rozpuszczają zabrudzenie, oddziałują na nie także fizycznie. Jest to kwestia tarcia, które występuje pomiędzy ziarnami proszku a zabrudzeniem.

Pozwala to na zdzieranie brudu przy równoczesnym jego rozpuszczaniu. Oczywiście przy stosowaniu proszków do czyszczenia potrzeba więcej wysiłku, niż w przypadku płynów, ale ich stosowanie często sprawdza się w przypadku najtrudniejszych plam. Warto też pamiętać, że intensywne tarcie może w skrajnym wypadku uszkodzić także czyszczoną powierzchnię.

Płyny

Płyn do usuwania silnych zabrudzeń jest praktyczny i wygodny w użyciu. Stąd też oczywiste jest to, że należy do produktów najczęściej wybieranych przez osoby, które muszą poradzić sobie z brzydką plamą. Płyn najczęściej aplikuje się na zabrudzenie i pozwala mu się na to, by mógł ją rozpuścić. Najlepiej jest odczekać kilkanaście minut i dopiero później zabrać się za zmywanie plamy.

Trzeba też pamiętać, że płyn do usuwania silnych zabrudzeń zwykle jest środkiem o silnym działaniu. Dlatego dla własnego bezpieczeństwa powinno się używać go wyłącznie w rękawiczkach po to, by nie uszkodzić skóry.

Żele

Dość popularne są żele do usuwania trudnych zabrudzeń. Są one zdecydowanie bardziej gęste niż płyny, więc nie spływają zbyt szybko. Dobrze nadają się do czyszczenia pionowych powierzchni, bo z racji konsystencji mają czas na to, by poradzić sobie z zabrudzeniem, nim grawitacyjnie spłyną w dół.

Żele są bardzo ciekawą formą środków chemicznych do sprzątania. W razie potrzeby można też dodać do nich wody, by rozcieńczyć je i zamienić je w płyny do czyszczenia. Dzięki temu są uniwersalne.

Post Author: admin