Brudna woda wokoło nas

Ekologia i dbałość o środowisko to dwa tematy, które w ostatnim czasie są bardzo mocno poruszane we wszystkich mass mediach. Nawzajem zwracamy sobie uwagę, że musimy dbać o naturę. A jak jest naprawdę? Pokazuje to chociażby skala zanieczyszczenie wód podziemnych i powierzchniowych. Brud w wodzie jest naprawdę bardzo duży.

Ocena jakości wody

Zanieczyszczenie wód podziemnych i powierzchniowych jest sprawdzane na bieżąco. W sezonie letnim takie badania przeprowadzane są jeszcze częściej ze względu na konieczność badania wód w kąpieliskach. Chodzi tutaj o zachowanie odpowiedniego bezpieczeństwa, jeżeli chodzi o osoby kąpiące się.

Ocena jakości wody jest badaniem w oparciu o trzy rodzaje wskaźników zanieczyszczenia wód. Pierwszy z nich to wskaźnik fizykochemiczny. Wśród tych danych uwzględnia się temperaturę wody, smak, mętność a nawet zapach tej wody. Drugim wskaźnikiem jest chemia, czyli sucha pozostałość, chlorki, siarczany, utlenialność wody, fosforany. Trzeci wskaźnik nazywany jest biologicznym. W tym wskaźniku bierze się pod uwagę miano coli, saprobowość.

Człowiek i natura

Do zanieczyszczenie wód podziemnych i powierzchniowych prowadzą dwa czynnik. Pierwszy z nich to czynnik naturalny, czyli mowa tutaj o samym środowisku. Nie można powiedzieć, że natura sama nie doprowadza do zanieczyszczeń, bo tak jest faktycznie.

Jednak to najbardziej człowiek poprzez swoją działalność wprawia, że poziom tego zanieczyszczenia jest tak wysoki. Gdybyśmy mieli porównać czasy naszych pra przodków i obecne, to pomimo tego, że jesteśmy tak rozwiniętym społeczeństwem, teraz nasze środowisko wygląda o wiele gorzej niż tysiące lat temu. Nasi przodkowie nie mieli takich aut jak my. Nie mieli tylu wspaniałych fabryk, jakie my mamy. Jednak mieli czystą naturę, gdzie ze spokojem szemrały strumyki, płynęły rzeki a w jeziorach można było złapać najcudowniejsze okazy ryb, jakich już dzisiaj niestety nie jesteśmy w stanie spotkać.

Źródła zanieczyszczenia – rodzaje

Zanieczyszczenie wód dokoła nas powodowane jest przez różne czynniki, które zostały podzielone szczegółowo na takie kategorie, jak chemiczne. Tutaj można wyróżnić wszelkiego rodzaju substancje organiczne nieorganiczne dostające się do wód ze ściekami przemysłowym.

Potem należy wspomnieć o zanieczyszczeniach fizycznych. Tutaj można przyporządkować wszelkie zawiesiny i cząstki koloidowe.

Mamy również zanieczyszczenia biologiczne, fizjologiczne, radioaktywne i rakotwórcze, które powodują, że stan naszych wód jest daleki od tego, co było w dawnych czasach.

Post Author: admin