Zastosowanie stali narzędziowej

W ostatnich latach bardzo dużym zainteresowaniem cieszy sie stal narzędziowa ceny są niskie, a jej zastosowanie szerokie. Przede wszystkim używa się jej podczas produkcji skrawających narzędzi.

Do czego używa się stali narzędziowej?

Można wśród nich wymienić wiertła, frezy oraz pilniki. Stal narzędziowa jest niezwykle wytrzymała, dlatego jest obecnie powszechnie stosowana w przemyśle. Trzeba jednak pamiętać, że pod względem jakości stal narzędziowa ustępuje nieco stali szybkotnącej HSS. Jeszcze jakiś czas temu symbol WS był oznaczeniem służącym do określenia narzędzi wyprodukowanych ze stali narzędziowej. Warto mieć na uwadze, że występuje stal narzędziowa płytko hartująca oraz głęboko hartująca. Stal płytko hartującą stosuje się zazwyczaj w przypadku narzędzi, których średnica nie jest większa niż 20 mm.

Zalety stali narzędziowej

Stal narzędziowa jest niezwykle wytrzymała, a oprócz tego zachowuje przez cały czas ciągliwość rdzenia. Przykładowe oznaczenia stali narzędziowej to N9E, N10E oraz N7E. Ważną rolę odgrywa litera E, która oznacza, że stal jest płytko hartująca. W przypadku większych narzędzi zaleca się używanie stali narzędziowej głęboko hartującej. Niezwykle przydatnym materiałem jest Stal narzędziowa ceny obydwu typów stali są do siebie zbliżone. Wszystko zależy od tego, w jakich warunkach i w jakim celu stal narzędziowa będzie stosowana.

Oznaczenia stali narzędziowej

W oznaczeniu stali narzędziowej głęboko hartującej nie ma litery E. Wśród największych zalet stali narzędziowych można wymienić dużą twardość oraz strukturę drobnoziarnistą. Za dużą twardość odpowiedzialny jest proces hartowania, który powinien zostać przeprowadzony bardzo dokładnie. Cena stali narzędziowej jest stosunkowo niska, dlatego też jej popularność cały czas rośnie. Trzeba jednak mieć na uwadze, żeby wybierać jedynie sprawdzone i renomowane sklepy cieszące się dobrą opinią. Wtedy można mieć pewność, że zakupiona stal narzędziowa jest wysokiej jakości. Należy zwrócić uwagę na fakt, że posiada ona także wady, a największą z nich jest chyba tendencja do hartowania w wodzie. Ma to duży wpływ na powstawanie pęknięć oraz rys hartowniczych.

Post Author: admin