Płyn dezynfekcyjny przydatny także w domu

W wielu sytuacjach niezbędne jest radykalne ograniczenie ilości drobnoustrojów. Osiąga się to, przeprowadzając dezynfekcję. Wyjaśniamy, jaka jest różnica między dezynfekcją a odkażaniem. Wskazujemy, czym się charakteryzują dobre płyny dezynfekujące.

Czym się różni dezynfekcja od odkażania

Bardzo często używa się zamiennie pojęć dezynfekcja i odkażanie. Tymczasem są to różne czynności, choć mają zbliżony cel.Dezynfekcja jest procesem, którym ma radykalnie zmniejszyć liczbę drobnoustrojów. W czasie dezynfekcji giną tylko formy wegetatywne wirusów, bakterii czy grzybów.Natomiast odkażanie ma zmniejszyć liczbę patogenów do bezpiecznego poziomu. Jest powszechnie stosowane np. w gastronomii.

Dobry płyn dezynfekujący, czyli jaki?

Do dezynfekcji powszechnie używa się płynów dezynfekujących. Sporządzone są z różnych substancji, które mają potwierdzone badaniami działania dezynfekujące. Do najczęściej stosowanych związków należą m.in. alkohol etylowy i izopropylowy, związki fenolowe, aldehydy, mydła, utleniacze i wiele innych.Aby preparaty dezynfekujące były skuteczne, muszą mieć odpowiednie stężenie substancji czynnej. Ta informacja powinna znajdować się na opakowaniu lub w ulotce. Przed zakupem należy sprawdzić nie tylko, czy skład preparatu jest właściwy, ale także czy producent ma pozwolenie na produkcję płynów dezynfekujących. Warto też wiedzieć, że płyny odkażające czy popularne żele antybakteryjne nie nadają się do dezynfekcji.

Kiedy i gdzie stosuje się Płyny dezynfekujące?

Zastosowanie płynów dezynfekujących jest bardzo szerokie. Wykorzystują je powszechnie placówki medyczne oraz takie, gdzie wymagana jest wyjątkowa czystość, np. SPA, zakłady kosmetyczne czy siłownie. Wykorzystuje się je także w domu.Dezynfekcja w placówkach medycznych czy w zakładach kosmetycznych jest dokładnie określona przepisami. Kiedy natomiast należy ją zastosować w codziennym życiu? Na pewno trzeba zdezynfekować mieszkanie po chorobie, szczególnie zakaźnej. Ale płyny dezynfekcyjne, odpowiednio dobrane, przydadzą się do czyszczenia dziecięcych zabawek, komputerowych klawiatur czy łazienek.

Post Author: admin