Na czym polega sprzątanie pokoi hotelowych?

Hotel to miejsce ciągłego ruchu – tylko w jednym tygodniu może tam pojawiać się bardzo wielu gości, którzy potrzebują zakwaterowania na dzień lub dwa, np. w czasie podróży służbowej. Pokoje hotelowe muszą więc spełniać określone warunki, aby każdy gość czuł się w nich komfortowo. Jedną z kluczowych kwestii jest czystość.

Kto sprząta pokoje hotelowe?

Sprzątanie pokoi hotelowych to zadanie, które zazwyczaj wykonuje obsługa hotelu, w tym pokojowe, ale może tego również dokonywać firma sprzątająca z zewnątrz – wszystko zależy od właściciela hotelu, który wybiera opcję najbardziej dla siebie korzystną.

Na wybór ekipy sprzątającej ma wpływ bardzo wiele czynników, np. wielkość hotelu, ilość pokoi, a także częstotliwość, z jaką są one wynajmowane. Zupełnie inaczej wygląda porządkowanie pokojów, gdy gość już opuścił swój apartament na stałe lub tylko wyszedł na pewien czas.

Obowiązki, czyli co trzeba zrobić w każdym hotelu

Istnieje pewien kanon, który nigdy się nie zmieni, ale tak naprawdę obsługa hotelu czy ekipa sprzątająca może wykonywać bardzo różne zadania. Do podstawowych obowiązków należy, m.in. sprzątanie pokoi hotelowych, a także korytarzy czy wind. Czynności porządkujące to nie tylko zmywanie i wycieranie kurzu, ale również zmiana pościeli, ręczników, opróżnianie kosza czy dezynfekcja.

Obsługa hotelu może być również poproszona o wykonanie innych czynności, np. prasowania czy odniesienia ubrań do pralni – wszystko zależy od standardu hotelu oraz oczekiwań gości hotelowych. To ona także zgłasza ewentualne usterki i zniszczenia, jakie pojawiły się w pokoju.

Co jeszcze jest ważne w obsłudze pokoi hotelowych?

Sprzątanie pokoi hotelowych zleca się przede wszystkim osobom, które są dyskretne, uczciwe i energiczne. Są to cechy szczególnie pożądane, ponieważ wpływają na ocenę całego hotelu.

Ekipa od sprzątania pokoi hotelowych musi posiadać nie tylko czysto praktyczne umiejętności, ale również wiedzę o tym, jakie stosować środki czystości, aby skutecznie zaradzić różnego rodzaju zanieczyszczeniom.

Post Author: admin