Europalety we współczesnej logistyce

Współczesna logistyka jest to niezwykle skomplikowany mechanizm. Łańcuch dostaw obejmuje często nie tylko kilka krajów, ale czasem i kilka kontynentów. Wszystko to wymaga do sprawnego działania dużego stopnia standaryzacji środków do przewożenia materiałów, towarów i produktów.

W jakie elementy logistyczne najlepiej jest inwestować?

Obecnie najbardziej rozpowszechnionym środkiem logistycznym są palety euro. Produkcja palet euro sama w sobie jest dość dużo branżą produkcyjną. Producent europalet, który zapewni sobie miejsce na rynku, może spać spokojnie. Klienta znajdzie niemal zawsze, ale produkcja palet euro nie ogranicza się tylko i wyłącznie do dobrze znanych palet drewnianych. W obiegu coraz częściej możemy zauważyć plastikowe palety.

Czy plastikowe palety euro są lepsze od drewnianych?

Produkcja euro palet jeszcze do niedawna skupiała się głównie na produkcji palet z drewna. Wynikało to z kilku czynników, z których najważniejszym był tani surowiec oraz fakt, że zużyte palety można było traktować jako opał. Plastik obecnie nie kojarzy nam się z byciem ekologicznym, ale pod wieloma względami taki jest, jeśli uwzględnimy pewne czynniki, na które wpływa jego wykorzystanie.

Plastikowe palety euro są lepsze od swoich drewnianych odpowiedników pod względem wagi, wytrzymałości oraz odporności na warunki atmosferyczne. Te trzy czynniki powodują, że plastikowa europaleta pozostaje w obiegu zdecydowanie dłużej, możemy dzięki nim załadować w jednym transporcie więcej materiału. Przekłada się to na mniejsze zużycie energii potrzebnej do produkcji europalet, jak również na lepszy stosunek ilości spalanego paliwa na kilogram ładunku. Jeśli spojrzymy pod tym kątem na palety plastikowe, to hejtowany plastik, może okazać się ekologiczny.

Czy istnieją branże, w których palety drewniane będą lepsze niż palety plastikowe?

Choć plastik wydaje się lepszym materiałem, to producent europalet zazwyczaj nie rezygnuje z produkcji palet drewnianych w tu procentach. Istnieją obszary, w których faktycznie paleta drewniana może być lepszym środkiem do przewozu materiałów. Bez specjalnego precyzowania, warto jest zwrócić uwagę, że w wielu przypadkach niezależnie od tego, czy użyjemy palety drewnianej, czy plastikowej, istnieje bardzo dużo ryzyko zniszczenia palety w trakcie transportu. W takiej sytuacji zdecydowanie bardziej opłacają się palety drewniane.

Post Author: admin