Każda mama wie, jak ważna jest troska o zdrowie dziecka już od momentu, w którym jego życie zaczyna się tylko pod jej sercem.
Od tej chwili decyzje podejmowane przez nią są równocześnie dyspozycjami, którymi żyje dziecko. Także wcześniejsze zachowania i choroby sprzed zajścia w ciążę, mocno mogą rzutować na całe przyszłe życie jej potomstwa.
Ważna kontrola
Przebieg ciąży kobiety nie jest jej osobistą sprawą, ale podlega wizytom i kontroli u lekarza ginekologa. To on po odpowiednim wywiadzie zleca badania i zabiegi konieczne do utrzymania prawidłowego przebiegu ciąży ważnego zarówno z punktu widzenia zdrowia matki jak i dziecka.
Oprócz rutynowych badań laboratoryjnych krwi i moczu najbardziej podstawowym zobrazowaniem stanu rozwoju ciąży i płodu jest USG. To dzięki niemu można monitorować etapy rozwoju dziecka oraz stan zdrowia matki. Również na jego podstawie lekarz może stwierdzić, czy konieczne jest wdrożenie kolejnych zabiegów lub bardziej szczegółowych badań, które mogą pozytywnie wpływać na dobrostan zarówno mamy jak i jej potomstwa.
Echo serca płodu (echokardiografia)
Echo serca płodu to również jedno z rutynowych badań, które pokazuje stan i pracę jego serca oraz układu naczyniowego.
Może być zlecone przy każdej ciąży w okolicznościach, które lekarz uzna za niepokojące lub godne sprawdzenia, takie jak na przykład: ciąża mnoga, ciąża z in vitro, wcześniejsze poronienia nawykowe (powyżej 2). Wskazaniem do echokardiografii mogą być występujące w rodzinie wrodzone wady serca, wady genetyczne, cukrzyca u matki lub inne choroby, przez które musi ona zażywać leki. Również niektóre infekcje kobiety w pierwszym trymestrze ciąży są ważnym powodem do przeprowadzenia tego bezinwazyjnego badania.
Wcześniejsza diagnoza
Wcześniej zaobserwowane zmian w funkcjonowaniu organizmu zarówno matki jak i dziecka mogą pozwolić na szybkie wdrożenie odpowiedniego procesu poprawy tego stanu, zastosowania koniecznego leczenie jeszcze na etapie ciąży lub przygotowania się do niego bezpośrednio po przyjściu dziecka na świat.